top of page
Veterina VetPark

VETERINÁRNÍ KREVNÍ BANKA

Veterinární krevní banka VetPark

Adresa

Pražská 23/76

Brandýs nad Labem

250 01

Kontakty

+420 326 903 189

+420 326 303 632

+420 608 803 180

brandys@vetpark.cz

www.veterina-brandys.cz

www.veterinarni-nemocnice-brandys.com

Ordinační hodiny

po-ne 9-12 a 13-19

pohotovost NONSTOP

Informace o veterinární krevní bance

 

Krev hraje v současné medicíně nezastupitelnou a stále rostoucí roli. Nelze ji uměle vyrobit ani nahradit. I u psů mohou někdy nastat situace, ve kterých jim může krevní transfuze zachránit život a nebo pomoci v léčbě. Proto dnes krevní transfuze u psů patří k běžným zákrokům. Krevní transfuze může zachránit život hlavně pacientům po úrazech, s krvácivými stavy a při některých otravách (např. jed na krysy). Důležitá je taky při komplikovaných operačních výkonech, při autoimunitních nemocech krve nebo při těžkých onemocněních ledvin a jater.

Co samotná transfuze obnáší?

Do jedné z velkých žil (na končetinách nebo krku) je zavedena a zafixována jehla nebo intravenózní kanyla, přes kterou je krev odebírána. Po té je k jehle (kanyle) připojen odběrový vak a do něj odebráno asi 150-250 ml krve, v závislosti na potřebě a hmotnosti dárce. Rychlost odběru je různá, ale odběr zmíněného množství jen zřídka překročí 20-30 minut. Po transfuzi dostane pejsek na podporu krvetvorby tablety s obsahem železa a komplexu vitamínů B a C. Každý ví, že u člověka existují 4 krevní skupiny – A,B,AB a 0. U psa je systém krevních skupin komplikovanější - je popsáno 8 krevních skupin a u jednoho jedince může být přítomno více z nich. Pokud se v krevním oběhu příjemce setkají„nekompatibilní“ krevní skupiny, může dojít k tzv.transfuzní reakci, při níž se tělo příjemce brání darované krvi vytvořenými protilátkami. Při prvním podání krve zpravidla obtíže nenastávají. Určení krevní skupiny vašeho psa při první transfuzi proto nemá význam, máme-li však minimalizovat riziko při druhé a další transfuzi je vhodné zjistit krevní skupiny dárce a příjemce. Před transfuzí vždy provádíme křížovou zkoušku. 

Může Váš pes darovat krev? 

Stějně jako u lidí, i psí dárce musí splňovat splňovat některé základní podmínky:


- měl by být především zdravý, ideálně ve věku 1-8 let, klidné povahy
- s tělesnou hmotností minimálně 25 kg, lépe 30 kg
- pravidelně očkovaný proti běžným chorobám, poslední vakcinace by měla být minimálně 14 dní před odběrem krve
- měl by být preventivně odčervován a ošetřován proti přisátí klíšťat, v ideálním případě by měl být negativní na lymskou boreliozu;
- nikdy by neměl sám dostat transfuzi a to ani jiné krevních komponenty (plazmu...)
- od posledního darování krve by měly uběhnout minimálně 3 měsíce, lépe 6 měsíců
- fena by neměla hárat a neměla by mít nikdy štěňata
- pokud možno, dárce by neměl být před odběrem nakrmený
- dárce by neměl prodělat ani být v posledním měsíci ve styku s infekční chorobou

Milí majitelé, zakládáme databázi potenciálních dárců krve. Krev může i Vašemu zvířeti zachránit život. Proto se na Vás obracíme s prosbou o darování krve pro jiné psí pacienty, kteří budou tuhle životodárnou tekutinu potřebovat.

bottom of page